| Brand | Philips |
| Model | 40HFL5011T/12 |
| MPN | 40HFL5011T/12 |
| EAN | 8718863006740 |
| ASIN | B01MYG2U9X |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Annual energy consumption | 65 kWh |
| Antenna type | Antenna IEC75 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Audio Line Out Ports | 1 x Digital Optical Audio Out |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Brightness | 350 cd/m2 |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC |
| Case colour | Black |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Depth | 77 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 101.6 cm (40") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Form factor | Television |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 4 |
| HDMI ports | 1 x HDMI 1.4 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 532 mm |
| Internet TV | Yes |
| MHL version | 2.0 |
| Miracast | Yes |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMR (Perfect Motion Rate) 200 Hz |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | Android 5.1 |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 45 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.4 W |
| Remote control type | 22AV1505B/12 |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Security locking mechanics | Kensington Lock |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Speakers | 2 x 8W |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,WMV9 |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.2 kg |
| Weight with stand | 9.6 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 918 mm |
| Wireless System | WiFi Direct |