| Brand | Philips |
| Model | 43PUS6554 |
| MPN | 8718863018767 |
| SKU | 43PUS6554/12 |
| EAN | 8718863018767 |
| ASIN | B07RWPCN2P |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 104 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth | No |
| Depth | 80.5 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| e-Manual | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Game mode | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 567.9 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,HEIF,JPEG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Miracast | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PPI (Picture Performance Index) 1000 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | SAPHI |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 680 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Parental Control | Yes |
| Playback modes | Pause |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 78.9 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,3840 x 2160 |
| Supported video modes | 720p,1080p,1440p,2160p |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB connector type | USB Type-A |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | H.264 |
| Video formats supported | AVC,AVI,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,WMV9 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 8 kg |
| Weight with stand | 8.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 972.7 mm |