| Brand | Philips |
| Model | 43HFL2869T/12 |
| MPN | 43HFL2869T/12 |
| EAN | 8718863013786 |
| ASIN | B076L5ZZHK |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Alarm clock | Yes |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 54 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.3 |
| Composite video in | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Depth | 93 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A++ |
| Energy saving mode | Yes |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 572 mm |
| Internet TV | No |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC in D-Sub | Yes |
| Power consumption | 37 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,TS |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.3 kg |
| Weight with stand | 9.2 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 974 mm |