| Brand | Philips |
| Model | 43PFT4001/05 |
| MPN | 43PFT4001/05 |
| EAN | 8718863009314 |
| ASIN | B01HKNZRBQ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 145 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 74 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 200 cd/m² |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 564 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Package depth | 150 mm |
| Package Height | 1085 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Supported video modes | 1080p |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | MPEG2,MPEG4 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.1 kg |
| Weight with stand | 8.5 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 970 mm |