| Brand | Philips |
| MPN | 43BDL3010Q/00 |
| SKU | 43BDL3010Q/00 |
| EAN | 8712581754020 |
| ASIN | B07Z7B14XN |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AAC,HE-AAC,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,RS-232 |
| Certification | CE CB FCC B |
| Depth | 60.9 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| DVI port | Yes |
| DVI-I ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 559.4 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG,PNG |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 12 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Orientation | Horizontal |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.49 x 0.49 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 6.5 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.264,M-JPEG,MPEG |
| Weight | 8.8 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 968.2 mm |