| Brand | Philips |
| MPN | 43BDL3550Q/00 |
| SKU | 43BDL3550Q/00 |
| EAN | 8712581765354 |
| ASIN | B08XNL3DB3 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AAC, HE-AAC |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 1.39 cm |
| Builtin speakers | 2 |
| Cables included | AC, HDMI, IR sensor, RS-232 |
| Certification | CB, BSMI, CU, EPA, ETL, FCC, Class A, VCCI |
| Colour | Black |
| Contrast ratio | 1300:1 |
| Depth | 63.5 mm |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Display diagonal | 108 cm (42.5") |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI-D ports | 1 |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 561.2 mm |
| Image formats supported | BMP, JPEG, PNG |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| On screen display | No |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Operating system installed | Android 8.0 |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Orientation | Horizontal |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Pixel pitch | 0.2451 x 0.2451 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption | 108 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | A53 |
| Purpose | Universal |
| Response time | 8 ms |
| Storage relative humidity | 5 - 95% |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Video formats supported | H.263, H.264, H.265, MPEG, VP8 |
| Viewing angle horizontal | 178° |
| Weight | 11.3 kg |
| Width | 973 mm |