| Brand | Philips |
| Model | 43PFT4132/05 |
| MPN | 43PFT4132/05 |
| EAN | 8718863012116 |
| ASIN | B06XPJMSJ9 |
| 3D | No |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 59 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cables included | AC |
| Depth | 77.3 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 280 cd/m² |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 563.5 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Package depth | 150 mm |
| Package Height | 660 mm |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | AVC,AVI,H.264,H.265,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,WMV9 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 8.17 kg |
| Weight with stand | 8.29 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 971.3 mm |