Enjoy crisp 4K Ultra HD on a 43‑inch flat LED panel, enhanced by HDR Plus for richer detail and contrast. Smart TV functions with Wi‑Fi, YouTube, and Freeview Play let you stream instantly, while three HDMI ports and two USBs connect gaming consoles or media players. The dark silver bezel and VESA mount fit any décor, and the energy‑efficient A rating keeps power usage low.
| Brand | Philips |
| MPN | 43PUS6523/12 |
| EAN | 8718863015896 |
| ASIN | B07C8X23S6 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Antenna connector type | IEC75 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 77.3 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T HD,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Google applications | YouTube |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 563.5 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 150 mm |
| Package Height | 680 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1150 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Playback modes | Pause |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,H.265,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP9,WMV9 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 8.7 kg |
| Weight with stand | 8.8 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 971.3 mm |