| Model | 43PUS6703/12 |
| MPN | 43PUS6703/12 |
| EAN | 8718863015001 |
| ASIN | B0794XCGCW |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 101 kWh |
| Antenna connector type | IEC75 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cables included | AC |
| Depth | 67.1 mm |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Google applications | YouTube |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDCP 2.2 | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 573.5 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPEG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 700 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 68.8 cm |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VP9,WMV9 |
| Weight | 8.7 kg |
| Weight with stand | 9.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 971.3 mm |