Experience vibrant 1920×1080 Full HD on a 49‑inch LED screen with 300 cd/m² brightness, ideal for hospitality spaces. Android OS, Wi‑Fi, Miracast and 200 Hz PMR enhance connectivity and motion smoothness, while dual speakers provide clear audio. The slim 79 mm profile mounts VESA 400×200 mm for versatile wall or desk placement.
| Brand | Philips |
| Model | 49HFL5011T/12 |
| MPN | 49HFL5011T/12 |
| EAN | 8718863008393 |
| ASIN | B06VVYX9Y5 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL |
| Annual energy consumption | 79 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC |
| Colour | Silver |
| Common interface CI | Yes |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display diagonal | 124.5 cm (49") |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Electronic Programme Guide | Yes |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | 4 |
| HDMI version | 1.4 |
| Height | 632 mm |
| Internet TV | Yes |
| MHL version | 2.0 |
| Miracast | Yes |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PMR (Perfect Motion Rate) 200 Hz |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 5.1 Lollipop |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| PC in D-Sub | No |
| Power consumption | 50 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Remote control type | 22AV1505B/12 |
| RMS rated power | 16 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,WMV9 |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 14.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1099 mm |