| Brand | Philips |
| MPN | S10255872 |
| SKU | 55HFL2899S/12 |
| EAN | 8718863020456 |
| ASIN | B07SM9XDVD |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Alarm clock | Yes |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 87 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA |
| Auto channel search | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bluetooth | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Colour | Black |
| Common interface Plus CI+ | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1.3 |
| Depth | 44 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A++ |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | 5 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone out | Yes |
| Height | 727 mm |
| Hotel mode | Yes |
| Image formats supported | BMP,JPG,PNG |
| LED indicators | Power |
| Manual | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| PC in D-Sub | Yes |
| Power consumption | 60 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Power cord included | Yes |
| Quick installation guide | Yes |
| Remote control type | 22AV1407A |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 16 W |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | No |
| Subtitles function | Yes |
| Supported aspect ratios | 4:3,16:9 |
| Supported Graphics Resolutions | 1280 x 720 (HD 720),1920 x 1080 (HD 1080),2560 x 1440,2560 x 1600 (WQXGA),3840 x 2160 |
| Tuner type | Analog & Digital |
| TVI port | No |
| USB cloning | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,TS |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 14.5 kg |
| Weight with stand | 15.4 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 1243 mm |