Enjoy crystal‑clear 4K Ultra HD on a 55‑inch LED panel with HDR Plus that sharpens every detail. The smart TV runs YouTube, Freeview Play and Miracast, while HDMI, USB and Ethernet ports offer full connectivity. Its dark silver finish blends seamlessly into any décor, and the built‑in digital tuner supports both analog and DVB signals for versatile viewing.
| Brand | Philips |
| MPN | 55PUS6523/12 |
| EAN | 8718863015926 |
| ASIN | B07BMXV2MS |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 126 kWh |
| Antenna connector type | IEC75 |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Depth | 83.2 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T HD,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Google applications | YouTube |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 719 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Multiroom | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 170 mm |
| Package Height | 845 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1360 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Playback modes | Pause |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 60.1 cm |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,H.265,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP9,WMV9 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 15.1 kg |
| Weight with stand | 15.3 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1244.2 mm |