Enjoy a 55‑inch Ultra HD LED display with Android smart features, HDR Plus for richer contrast, and three‑sided Ambilight that projects colors onto the walls. Built‑in DTS speakers give clear sound, while four HDMI ports, Wi‑Fi, and a USB recorder keep all devices connected.
| Brand | Philips |
| Model | 55PUS7303/12 |
| MPN | 55PUS7303/12 |
| EAN | 8718863015087 |
| ASIN | B0794RJPNG |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 126 kWh |
| Antenna connector type | IEC75 |
| Audio decoders | DTS |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AA |
| Cables included | AC |
| Depth | 68.2 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display Diagonal | 139.7 cm (55") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Game mode | Yes |
| Google applications | Google Music,YouTube |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDCP 2.2 | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height | 729 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPEG,PNG |
| Light sensor | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | Nougat |
| Package depth | 160 mm |
| Package Height | 860 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 1360 mm |
| Panel mounting interface | 300 x 200 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 78 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Digital |
| USB recording | Yes |
| User Memory | 16 GB |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VP9,WMV9 |
| Weight | 15.3 kg |
| Weight with stand | 16.1 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1244.2 mm |