| Brand | Philips |
| Model | 65BDL3052T/00 |
| MPN | 65BDL3052T/00 |
| EAN | 8712581747619 |
| ASIN | B079PFD93K |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AAC,M4A,MP3,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,HDMI,IR sensor,RS-232 |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | CE, FCC, Class B, UL/cUL, RoHS, CB, C-Tick, GOST, BSMI, CCC, CECP, EPEAT, EUP |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Computer system | Yes |
| Depth | 101 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Glass protection | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 850.4 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG,JPG,PNG |
| Internal memory | 2 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of OSD languages | 17 |
| Number of simultaneous touchpoints | 20 |
| Operating system installed | Android 5.0 |
| Orientation | Horizontal |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | A9 |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RS-232 interface | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Infrared |
| USB port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 40.6 kg |
| Width | 1475.4 mm |