| Brand | Philips |
| MPN | 65HFL6014U/12 |
| SKU | 65HFL6014U/12 |
| EAN | 8718863018514 |
| ASIN | B07R1RYDPZ |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL |
| Annual energy consumption | 154 kWh |
| App store | Google Play Store |
| Audio decoders | DTS,Dolby Atmos |
| Audio decoding technologies | DTS Studio Sound,DTS-HD |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cables included | AC |
| Child lock | Yes |
| Clock function | Yes |
| Common interface Plus CI+ version | 1 |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Depth | 87 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-T,DVB-T2 |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 842 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Miracast | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Native refresh rate | 60 Hz |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 7.0 |
| Panel mounting interface | 400x200 |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Subtitles function | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080),3840 x 2160 |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB cloning | Yes |
| User Memory | 16384 MB |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VP9,WMV9 |
| Weight | 24.5 kg |
| Weight with stand | 25.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width | 1462 mm |