| Brand | Philips TV |
| MPN | 65PUS8535/12 |
| SKU | 65PUS8535/12 |
| EAN | 8718863023099 |
| ASIN | B08DNTFF4L |
| AC input frequency | 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 158 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Cables included | AC |
| Colour | Silver |
| Component video in | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display diagonal | 65.0" |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | LED |
| Energy efficiency class (old) | A+ |
| Firmware upgradeable via | Auto upgrade wizard, Network, USB |
| HD type | 4096x2160 |
| HDCP | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision,High Dynamic Range 10+ (HDR10 Plus),Hybrid Log-Gamma (HLG) |
| Image formats supported | BMP, GIF, HEIF, JPEG, PNG |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Operating system installed | Android |
| Operating temperature | 5 - 35 °C |
| Panel mounting interface | 400x300 |
| Power consumption | 108 W |
| Programming period | 8 day(s) |
| RMS rated power | 20 W |
| Rollable display | No |
| Screen format adjustments | Zoom |
| Screen shape | Flat |
| Teletext standards | Hyper-text |
| Tuner type | Analog & digital |
| Video apps | Netflix,YouTube |
| Video formats supported | AVC,AVI,H.264,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP9,WMV9 |
| Wi-Fi standards | 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Width without stand | 145.9 cm |