| Brand | Philips TV |
| MPN | 70PUS6504/12 |
| SKU | 70PUS6504/12 |
| EAN | 8718863020913 |
| ASIN | B07TCB4Y5G |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 163 kWh |
| Audio decoders | Dolby Atmos |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Bluetooth | No |
| Cables included | AC |
| Depth | 86.1 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display Diagonal | 177.8 cm (70") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| Dolby vision | Yes |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A+ |
| Equalizer | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 894 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,HEIF,JPEG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Motion Interpolation Technology | PPI (Picture Performance Index) 1000 |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 185 mm |
| Package Height | 1034 mm |
| Package width | 1757 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Power consumption (StandBy) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 80.7 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext function | Yes |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | AVI,H.264,H.265,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP9,WMV9 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 30.1 kg |
| Weight with stand | 30.5 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1581 mm |