| Brand | Philips |
| Model | 86BDL3050Q/00 |
| MPN | 86BDL3050Q/00 |
| SKU | 86BDL3050Q/00 |
| EAN | 8712581743604 |
| ASIN | B078BDPPR2 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AAC,M4A,MP3,WMA |
| Audio L/R out | 1 |
| AUX in | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 1.52 cm |
| Bezel width bottom | 1.6 cm |
| Built-in speakers | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, IR sensor, RS-232 |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Contrast ratio | 1200:1 |
| Depth | 85.9 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display diagonal | 2.17 m (85.6") |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 1098.9 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG,JPG,PNG |
| Internal memory | 2 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| On screen display | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating relative humidity | 20 - 80% |
| Operating system installed | Android 5.1 |
| Orientation | Horizontal |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.4935 x 0.4935 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption | 302 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232C | Yes |
| Storage relative humidity | 10 - 90% |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| TVI port | No |
| USB port | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting interfaces | 600 x 400 mm |
| Weight | 63.8 kg |
| Width | 1927.9 mm |