Enjoy cinematic clarity on this 43‑inch Philips 4K LED Smart TV, featuring HDR Plus for vivid contrast, three‑side Ambilight that extends the image to the walls, and Freeview Play for instant streaming. Built‑in speakers deliver clear sound, while HDMI, USB, Ethernet and a web browser give versatile connectivity. Eco mode saves power, and VESA mounting lets you wall‑mount it effortlessly. The dark silver chassis blends seamlessly into any living space.
| Brand | Philips |
| MPN | 43PUS6753/12 |
| EAN | 8718863015957 |
| ASIN | B07CD2DJLY |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 101 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Browsing | Yes |
| Cables included | AC |
| Composite video in | 1 |
| Depth | 67.1 mm |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T HD,DVB-T2 |
| Display Diagonal | 109.2 cm (43") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| ECO mode | Yes |
| Energy efficiency class | A |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDCP | Yes |
| Height | 573.5 mm |
| Image formats supported | BMP,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Manual | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Number of OSD languages | 27 |
| On/off switch | Yes |
| Package depth | 140 mm |
| Package Height | 714 mm |
| Package width | 1070 mm |
| Panel mounting interface | 200 x 200 mm |
| PC Audio in | Yes |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Sleep timer | Yes |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 65 cm |
| Supported video modes | 1080p |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | H.264,HEVC,MPEG1,MPEG2,MPEG4 |
| Web browser | Yes |
| Weight | 8.7 kg |
| Weight with stand | 9.3 kg |
| Width | 971.3 mm |