| Brand | Philips |
| EAN | 0685417528684 |
| Model | 65BDL3050Q |
| MPN | 65BDL3050Q |
| SKU | 65BDL3050Q |
| ASIN | B0791M9BFX |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Audio formats supported | AAC,M4A,MP3,WMA |
| Batteries included | Yes |
| Cables included | AC,HDMI,IR sensor,RS-232 |
| Card reader integrated | Yes |
| Certification | BSMI, CB, CCC, CE, EAC, EMF, FCC, Class B, PSB, UL/cUL |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Depth | 81.6 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 163.8 cm (64.5") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display type | LED |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 834.7 mm |
| Image formats supported | BMP,JPEG,JPG,PNG |
| Internal memory | 2 GB |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Noise reduction | Yes |
| Number of OSD languages | 19 |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating system installed | Android 5.1 |
| Orientation | Horizontal |
| PC Audio in | Yes |
| Pixel pitch | 0.372 x 0.372 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Purpose | Universal |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 8 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RS-232 interface | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Supported video modes | 480i,480p,576i,576p,720p,1080i,1080p,2160p |
| Touchscreen | No |
| USB port | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 24.8 kg |
| Width | 1458.7 mm |