| Brand | Philips |
| MPN | 242E2FA/00 |
| SKU | 242E2FA/00 |
| EAN | 8712581767600 |
| ASIN | B08G58CDPT |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Colour | Black |
| Depth without stand | 3.6 cm |
| Digital horizontal frequency | 30 |
| Digital vertical frequency | 48 |
| Display brightness typical | 300 cd/m² |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy efficiency class (old) | D |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 97.4% |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Panel type | IPS |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Response time (fast) | 1 ms |
| RGB colour space | sRGB |
| sRGB coverage typical | 113.8 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Width without stand | 54 cm |