Enjoy Full HD on a 21.5" IPS screen with 178° wide angles, 1000:1 contrast and flicker‑free W‑LED lighting. Height‑adjustable, pivoting and tilting stand let you set the perfect view, while built‑in speakers and HDMI, DisplayPort, VGA plus headphone jack provide flexible audio‑video connectivity.
| Brand | Philips |
| EAN | 0871258174436 |
| Model | 223S7EHMB |
| MPN | 223S7EHMB/00 |
| ASIN | B06ZYB78GH |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AMD FreeSync | No |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight type | W-LED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,Audio (3.5mm),HDMI,VGA |
| Depth | 45 mm |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display Diagonal | 54.6 cm (21.5") |
| Display number of colours | 16.78 million colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display sRGB | Yes |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Yes |
| Feet colour | Black |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury),Pb (lead) |
| Height | 296 mm |
| Height adjustment | Yes |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| Nvidia g-sync | No |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Package depth | 194 mm |
| Package Height | 420 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 552 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel density | 102 ppi |
| Pixel pitch | 0.248 x 0.248 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 4 W |
| RoHS compliance | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Supported video modes | 1080p |
| Swivel angle range | -175 - 175° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tv tuner integrated | No |
| VESA mounting | Yes |
| Weight | 2.63 kg |
| Width | 490 mm |