| Brand | Philips |
| Model | 237E7QDSB/00 |
| MPN | 237E7QDSB/00 |
| EAN | 8712581736316 |
| ASIN | B0136RCKE2 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 34 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio (L,R) in | 1 |
| Audio formats supported | AAC,AC3,AIFF,AMR,M4A,MP3,OGA,OGG,WAV,WMA |
| Audio input | No |
| AUX in | Yes |
| Backlight technology | WLED |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 1.19 cm |
| Bezel width bottom | 1.72 cm |
| Brand compatibility | Canon |
| Built-in camera | No |
| Built-in speakers | Yes |
| Built-in USB Hub | No |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, RS-232, VGA |
| Card reader integrated | Yes |
| Colour | Black |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Glossy black |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Computer system | No |
| Contrast ratio | 1000:1 |
| DC-in jack | Yes |
| DDC/CI | Yes |
| Depth | 49 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Device compatibility | Scanner |
| Diagonal size | 23" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display | LED |
| Display Diagonal | 58.4 cm (23") |
| Display diagonal | 58.4 cm |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display position adjustments | Tilt |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display sRGB | Yes |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| Displayports quantity | 2 |
| DVI port | Yes |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy class | Class A |
| Energy efficiency class | A |
| Energy Star certified | Yes |
| EPEAT Compliance | Silver |
| Ethernet LAN | Yes |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDCP | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | No |
| Heavy metals free | Hg (mercury), Pb (lead) |
| Height | 326 mm |
| Height adjustment | No |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG |
| Infrared data port | Yes |
| Internal storage capacity | 16 GB |
| LED indicators | Operation,Stand-by |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home & office |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Mean time between failures | 50000 h |
| Mobile High-Definition Link | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 10 |
| On / off switch | No |
| On screen display | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| Operating system installed | Android |
| Orientation | Horizontal/Vertical |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows 7 / 8 / 8.1 |
| Package depth | 124 mm |
| Package Height | 478 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 567 mm |
| Panel mounting interface | 100 x 100,200 x 200 mm |
| Panel type | AH-IPS |
| Pixel pitch | 0.265 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption | 17.94 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | ARM Cortex |
| Processor frequency | 1.8 GHz |
| Processor model | A9 |
| Quick start guide | Yes |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Recyclable material | 100% |
| Response time | 5 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| RoHS compliance | Yes |
| RS-232 interface | Yes |
| RS-232C | Yes |
| Screen shape | Flat |
| Security Slot Type | Kensington security slot |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1280x7681 |
| Supported video modes | 1080 p |
| Sync-on-green SOG | Yes |
| Thin client installed | No |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle | -5/+20 |
| Touchscreen | No |
| TV tuner integrated | No |
| Tv tuner integrated | No |
| TVI port | Yes |
| Type | Roller |
| USB port | Yes |
| VESA Mounting | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video formats supported | 3G2,3GP,ASF,AVI,DAT,DIVX,FLV,M2TS,M4V,MKV,MOV,MP4,MPEG,MPG,MTS,TRP,TS,VOB,WEBM,WMV,XVID |
| Viewable size horizontal | 50.9 cm |
| Viewable size vertical | 28.6 cm |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |
| Weight | 3.21 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 532 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |