| Brand | Philips Monitors |
| MPN | 559M1RYV/00 |
| SKU | 559M1RYV/00 |
| EAN | 8712581772505 |
| ASIN | B098T1L27F |
| AC input voltage | 100 |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio decoders | DTS |
| Backlight technology | WLED |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | DisplayPort, HDMI, USB Type-C to USB Type-C, AC |
| Certification | CB, CE Mark, TUV/ISO9241-307, TUV-BAUART, CU-EAC, EAEU RoHS, CCC, CECP, CEL |
| Colour | Black |
| Consumer Electronics Control CEC | EasyLink |
| Contrast ratio | 4000:1 |
| Depth without stand | 10.2 cm |
| Display brightness typical | 750 cd/m² |
| Display diagonal | 139.7 cm |
| Display resolution | 3840x2160 |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1 |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Flicker-free technology | Yes |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| HD type | 4096x2160 |
| HDMI | 3 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height without stand | 71.5 cm |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 1000 |
| Horizontal scan range | 30 |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Market positioning | Gaming |
| Mean time between failures | 50000 h |
| NTSC coverage (typical) | 104% |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Package type | Box |
| Panel mounting interface | 200x200 |
| Panel type | VA |
| Power consumption | 95.3 W |
| Power Supply Type | Internal |
| Response time | 4 ms |
| RMS rated power | 40 W |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 125 % |
| Standby power consumption | 0.5 W |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Tilt angle range | -5 - 10° |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| Vertical scan range | 48 - 144 Hz |
| Viewable size horizontal | 121 cm |
| Viewable size vertical | 68 cm |
| Weight with stand | 29.5 kg |
| Weight without stand | 23 kg |
| Width without stand | 123.2 cm |