| Brand | Philips |
| MPN | 24M1N3200VA00 |
| SKU | 24M1N3200VA00 |
| EAN | 8712581781088 |
| ASIN | B09LD86D1Z |
| AC input voltage | 100 |
| Adobe rgb coverage | 87.5% |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | HDMI, DisplayPort, AC |
| Colour | Black |
| Compatible operating systems | Mac OS X, Windows 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| Depth without stand | 4.3 cm |
| Display brightness typical | 350 cd/m² |
| Display diagonal | 60.5 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920x1080 |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| DisplayPort version | 1 |
| Doesn't contain | Mercury, PVC/BFR |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Infinity DCR |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Harmonized System HS code | 85285210 |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Horizontal scan range | 30 |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Market positioning | Gaming |
| Mean time between failures | 50000 h |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| NTSC coverage (typical) | 96% |
| Operating relative humidity | 20 - 80 % |
| Panel mounting interface | 100x100 |
| Panel type | VA |
| Pivot angle | 90 |
| Power consumption | 21 W |
| Power Supply Type | External |
| Regulatory Approvals | CB; CE Mark; FCC Class B; ICES-003; CU-EAC; EAEU RoHS; TUV/ISO9241-307; TUV-BAUART |
| Response time (fast) | 4 ms |
| RMS rated power | 6 W |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage typical | 125.9 % |
| Storage temperature | -20 - 60 °C |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Vertical scan range | 48 - 165 Hz |
| Viewable size horizontal | 52.7 cm |
| Viewable size vertical | 29.6 cm |
| Width without stand | 54 cm |