Enjoy sharp Full HD on a 24‑inch IPS display with 60 Hz refresh and 5 ms response, while height, tilt, swivel and pivot adjustability lets you set the ideal viewing angle; integrated stereo speakers provide clear sound for office or entertainment use.
| Brand | Philips |
| Model | 243S7EHMB |
| MPN | 243S7EHMB/00 |
| SKU | 243S7EHMB/00 |
| EAN | 8712581744281 |
| ASIN | B06XNLF6D7 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Annual energy consumption | 29 kWh |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Audio input | No |
| Backlight technology | WLED |
| Built-in camera | No |
| Built-in USB Hub | No |
| Bundled software | SmartControl |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, Audio (3.5mm), HDMI, VGA |
| Colour support | 16.7 million colours |
| Colours | Black, textured black |
| Contrast ratio | 1000:1 / 20000000:1 (dynamic) |
| Diagonal size | 24" |
| Digital horizontal frequency | 30 - 83 kHz |
| Digital vertical frequency | 56 - 76 Hz |
| Display Diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display position adjustments | Height, pivot (rotation), swivel, tilt |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Display type | LED-backlit LCD monitor / TFT active matrix |
| DVI port | No |
| Dynamic contrast ratio marketing name | SmartContrast |
| Energy class | Class A |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy Star certified | Yes |
| Feet colour | Black |
| Flat panel mount interface | 100 x 100 mm |
| Flicker-free technology | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone out | Yes |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Height adjustment | 130 mm |
| Horizontal viewing angle | 178 |
| Humidity range operating | 20 - 80% |
| Included Software | Philips SmartControl |
| LED indicators | Operation, Stand-by |
| Manual | Yes |
| Market positioning | Home |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| MTBF | 70,000 hour(s) |
| Native resolution | Full HD (1080p) 1920 x 1080 at 60 Hz |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Number of OSD languages | 21 |
| Number of speakers | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating altitude | 0 - 3658 m |
| OS Required | Apple MacOS X, Microsoft Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10 |
| Package depth | 199 mm |
| Package Height | 457 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 7.29 kg |
| Package width | 602 mm |
| Panel type | IPS |
| PC Audio in | Yes |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | 90 - 90° |
| Pixel density | 93 ppi |
| Pixel pitch | 0.275 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (on) | 20 W |
| Power consumption (StandBy) | 0.5 W |
| Power consumption operational | 14.6 Watt |
| Recommended resolution | 1920 x 1080 @ 60 Hz |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Response time | 5 ms (grey-to-grey) |
| Rotation angle | 90 |
| Screen shape | Flat |
| Separate H/V sync | Yes |
| Stand included | Yes |
| Supported Graphics Resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Swivel angle | 350 |
| Swivel angle range | -175 - 175° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt angle | -5/+20 |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tiltable | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| Type | Speakers - stereo |
| VESA mounting | Yes |
| Viewable Size | 23.8" |
| Voltage required | AC 120/230 V (50/60 Hz) |