Enjoy crystal‑clear 4K Ultra HD on this 65‑inch LED screen with HDR Plus for vivid colors and deep blacks. The smart TV connects wirelessly or via Ethernet, streams Freeview Play, and offers three HDMI ports plus USB recording, all managed from a simple remote.
| Brand | Philips |
| Model | 65PUS6162/05 |
| MPN | 65PUS6162/05 |
| EAN | 8718863013618 |
| ASIN | B0732XTX43 |
| 3D | No |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Analog signal format system | NTSC,PAL,SECAM |
| Annual energy consumption | 100 kWh |
| Audio formats supported | AAC,MP3,WAV,WMA,WMA-PRO |
| Auto power off | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Battery type | AAA |
| Cables included | AC |
| Depth | 87.5 mm |
| Desktop stand | Yes |
| Digital Audio Optical Out | 1 |
| Digital signal format system | DVB-C,DVB-S,DVB-S2,DVB-T,DVB-T2,DVB-T2 HD |
| Display brightness | 350 cd/m² |
| Display Diagonal | 165.1 cm (65") |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | LED |
| DVI port | No |
| Energy efficiency class | A++ |
| Ethernet LAN | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Height | 842.3 mm |
| Image formats supported | BMP,GIF,JPG,PNG |
| Internet TV | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of batteries supported | 2 |
| Package depth | 185 mm |
| Package Height | 995 mm |
| Package width | 1598 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 200 mm |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Quick start guide | Yes |
| RMS rated power | 20 W |
| Screen shape | Flat |
| Smart TV | Yes |
| Stand width | 77.7 cm |
| Subtitles function | Yes |
| Teletext | 1000 pages |
| Teletext function | Yes |
| Tuner type | Analog & Digital |
| USB recording | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Video compression formats | AVC,AVI,H.264,H.265,HEVC,MKV,MPEG1,MPEG2,MPEG4,VC-1,VP9,WMV9 |
| Weight | 24.5 kg |
| Weight with stand | 26.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Width | 1462.3 mm |
| Wireless connection | Yes |