| Brand | PowerA |
| EAN | 0617885018237 |
| MPN | 1506684-01 |
| SKU | 1506684-01 |
| ASIN | B07GKL4PMD |
| 3D | No |
| 64-bit computing | Yes |
| Audio output channels | 2.1 channels |
| Auto MDIX IEEE | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| Buffer size | 48 KB |
| Buttons quantity | 15 |
| Certification | CE FCC RoHS2 WEEE REACH |
| Chipset | RTL8168E |
| Colour | Blue |
| Component for | PC |
| Connectivity technology | Wired |
| Connector location | Bottom right |
| Connector Type | 30-pin, BRHS |
| Depth | 340 mm |
| Device interface | USB |
| Device type | Gamepad |
| Display diagonal | 39.6 cm (15.6") |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display type | LED |
| Displays Supported | 1 |
| Drivers included | Yes |
| ESRB Rating | M (Mature) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-SX |
| Fiber optic connector | SC |
| Fingerprint reader | No |
| Flow control support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Game edition | Deluxe |
| Game genre | Action |
| Gaming control technology | Analogue / Digital |
| Glossy display | Yes |
| HD type | WXGA |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Height | 102 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 50 - 100 mm |
| Host interface | PCI Express |
| Housing material | Plastic |
| Interface | Ethernet / Fiber |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| Keyboard dimensions | 463 x 167 x 30 mm |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Keyboard language | UK English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 850 g |
| LED backlight | Yes |
| LED indicators | Activity, Link |
| License quantity | 3 license(s) |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Low-profile bracket | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Manual | Yes |
| Maximum data transfer rate | 2000 Mbit/s |
| Maximum number of players | 64 |
| Maximum operating distance | 550 m |
| Maximum Screen Size | 53.3 cm (21") |
| Maximum weight capacity | 36 kg |
| Mean time between failures | 482765 h |
| Microphone in | Yes |
| Minimum ram | 512 MB |
| Minimum storage drive space | 320 MB |
| Mounting type | Desk |
| Mouse included | No |
| Multimedia Keys | Yes |
| Multiplayer mode | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1p,IEEE 802.1Q,IEEE 802.3x,IEEE 802.3z |
| Numeric keypad | Yes |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Pegi rating | 18 |
| Platform | Xbox One |
| Plug and play | Yes |
| Pointing device | No |
| Power supply | 3.2 W |
| Programmable buttons | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Protection features | Spill resistant |
| Publisher | Electronic Arts |
| Purpose | PC/server |
| Recommended usage | Gaming |
| Rollover | N-key rollover |
| Shoulder buttons | Yes |
| Software type | License |
| Sustainability certificates | RoHS |
| Touchscreen | No |
| Type | Display |
| USB Hub | No |
| USB powered | Yes |
| VLAN tagging | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 720 g |
| Wrist rest | No |