| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4059595452004 |
| ASIN | B076DWJQH2 |
| Model | VFY:R2544SX150DE |
| MPN | VFY:R2544SX150DE |
| SKU | VFY:R2544SX150DE |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Depth | 770 mm |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet,Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| Height | 86.6 mm |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 3072 GB |
| Maximum internal memory supported by processor | 768 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Memory channels supported by processor | Hepta |
| Memory clock speed | 2666 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 24 |
| Motherboard chipset | Intel® C624 |
| Number of HDDs supported | 28 |
| Number of processors installed | 1 |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 450 W |
| Processor ARK ID | 123547 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | 4110 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Rack mounting | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60 |
| RAID support | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Tcase | 77 °C |
| Weight | 25 kg |
| Width | 445 mm |