| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4057185856454 |
| ASIN | B07374WRX8 |
| Model | VFY:T1313SC030IN |
| MPN | VFY:T1313SC030IN |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Tower |
| Depth | 305 mm |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| ECC | Yes |
| EPEAT Compliance | Gold |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| HDD Capacity | 1000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 375 mm |
| Hot-Plug support | No |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Intel® I219 |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory clock speed | 2400 MHz |
| Motherboard chipset | Intel® C236 |
| Number of HDDs installed | 2 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics P630 |
| Optical drive type | DVD-RW |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power supply | 250 W |
| Power supply input frequency | 50 - 60 Hz |
| Processor boost frequency | 3.7 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor family | Intel® Xeon® E3 v6 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor model | E3-1225V6 |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| RAID levels | 0,1,10 |
| RAID support | Yes |
| System bus rate | 8 GT/s |
| Total storage capacity | 2000 GB |
| USB 2.0 ports quantity | 3 |
| Weight | 14 kg |
| Width | 180 mm |