| Brand | Fujitsu |
| EAN | 4053026673303 |
| ASIN | B00KDXRQW4 |
| Model | VFY:T1311SC030IN |
| MPN | VFY:T1311SC030IN |
| SKU | VFY:T1311SC030IN |
| Bus Type | DMI2 |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Card reader integrated | No |
| Certification | CB, RoHS, WEEE |
| Chassis type | Tower |
| Compatible models | Kyocera, Kyocera |
| Depth | 419 mm |
| ECC | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| FSB Parity | No |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| Graphics adapter | HD Graphics P4600 |
| Graphics adapter family | Intel |
| HDD Capacity | 2000 GB |
| HDD interface | Serial ATA III |
| HDD size | 3.5" |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Height | 395 mm |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | No |
| Intel Demand Based Switching | No |
| Intel Dual Display Capable Technology | No |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Fast Memory Access | Yes |
| Intel FDI Technology | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3-SDRAM |
| LAN controller | Intel I210, Intel® I217 |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum number of SMP processors | 1 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.74 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory clock speeds supported by processor | 1333,1600 MHz |
| Memory slots | 4 |
| Motherboard chipset | Intel® C226 |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.2 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| Optical drive type | DVD Super Multi |
| Pages | 1200 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 250 W |
| Power supply input frequency | 47 - 63 Hz |
| Processor ARK ID | 80916 |
| Processor boost frequency | 3.9 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | Intel® Xeon® E3 V3 Family |
| Processor model | E3-1246V3 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor series | Intel Xeon E3-1200 v3 |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Quality | OEM |
| RAID levels | 0,1,10 |
| RAID support | Yes |
| S/PDIF out port | No |
| Stepping | C0 |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| System bus rate | 5 GT/s |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013D |
| Total storage capacity | 4000 GB |
| Width | 175 mm |