| Brand | Samsung |
| EAN | 8806086804936 |
| MPN | 8806086804936 |
| ASIN | B013GD218G |
| Model | LH75DMERTBC/EN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Batteries included | Yes |
| Bezel width | 3.99 cm |
| Cables included | AC |
| Colour gamut | 72% |
| Depth | 74.1 mm |
| Design | Digital signage flat panel |
| Display brightness | 380 cd/m² |
| Display Diagonal | 190.5 cm (75") |
| Display number of colours | 1.073 billion colors |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display type | LED |
| Displayport Version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| Ethernet LAN | No |
| Handheld remote control | Yes |
| HD type | Full HD |
| HDMI ports quantity | 3 |
| Heat dissipation | 955.3 BTU/h |
| Height | 1034.1 mm |
| Horizontal scan range | 30 - 81 kHz |
| LED backlighting type | Direct-LED BLU |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Package depth | 301 mm |
| Package Height | 1122 mm |
| Package width | 1895 mm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Picture-in-Picture | Yes |
| Pixel pitch | 0.2865 x 0.8595 mm |
| Plug and play | Yes |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Quick start guide | Yes |
| Response time | 4 ms |
| RMS rated power | 20 W |
| Touchscreen | Yes |
| Tv tuner integrated | No |
| USB port | No |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| VESA mounting | Yes |
| Warranty card | Yes |
| Weight | 59 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Width | 1756.1 mm |