| Brand | HP |
| EAN | 0190781847199 |
| ASIN | B06X6HR47C |
| Model | L5H56EA |
| MPN | L5H56EA#UUG |
| SKU | L5H56EA#UUG |
| AC adapter power | 65 W |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Aspect ratio | 3:2 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Built-in microphone | Yes |
| Bus Type | OPI |
| Card reader integrated | Yes |
| Charging port type | DC-in jack |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Configurable TDP-down frequency | 600 MHz |
| Country of origin | China |
| Depth | 219.3 mm |
| Discrete graphics adapter | No |
| Discrete graphics adapter model | Not available |
| Display Diagonal | 30.5 cm (12") |
| Display resolution | 1920 x 1280 pixels |
| Docking connector | No |
| DVI port | No |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Energy Star certified | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Execute disable bit | Yes |
| Form Factor | Convertible (Detachable) |
| Front camera | Yes |
| Graphics & IMC lithography | 14 nm |
| Gyroscope | Yes |
| HD type | Full HD |
| Height | 14.6 mm |
| HP segment | Business |
| Idle states | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel flex memory access | Yes |
| Intel segment tagging | Enterprise,Small Business |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR3-SDRAM |
| Keyboard backlit | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum internal memory | 8 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 10 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Numeric keypad | No |
| On-board graphics adapter | Yes |
| On-board graphics adapter base frequency | 300 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter family | Intel® HD Graphics |
| On-board graphics adapter ID | 0x591E |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 615 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Optical drive type | No |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,1x4,2x2,4x1 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Pointing device | Touchpad |
| Processor ARK ID | 95449 |
| Processor boost frequency | 2.60 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | Intel® Core™ M |
| Processor frequency | 1.00 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | m3-7Y30 |
| Processor package size | 20 x 16.5 mm |
| Processor socket | BGA 1515 |
| Product Type | Hybrid (2-in-1) |
| Proximity sensor | Yes |
| Rear camera | Yes |
| SSD Capacity | 128 GB |
| SSD interface | Serial ATA |
| Stepping | H0 |
| Storage media | SSD |
| Supported instruction sets | AVX 2.0,SSE4.1,SSE4.2 |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Touch Technology | Multi-touch |
| Touchscreen | Yes |
| Weight | 1.2 kg |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a,Wi-Fi 5 (802.11ac),802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n) |