| Brand | QNAP |
| EAN | 4713213516058 |
| ASIN | B07XLKT3JL |
| MPN | TVS-872N-I3-8G |
| SKU | TVS-872N-I3-8G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Built-in display | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 279.6 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Display type | LCD |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500,5000 Mbit/s |
| Fan diameter | 12 cm |
| Flash memory | 5000 MB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Height | 188.2 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | HDD,LAN,Status,USB |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum RAM supported | 32 GB |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Microphone in | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Noise level | 24.2 dB |
| On-board graphics adapter model | Intel® UHD Graphics 630 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.4.0 |
| Power supply location | Built-in |
| Processor family | 8th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.1 GHz |
| Processor model | i3-8100T |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,60,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,HTTPS,SSH,SSL/TLS |
| Snapshot | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | TCP/IP, IPv4, IPv6 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II,Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 7.06 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 329.3 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |
| WLAN adapter supported | Yes |