| Brand | QNAP |
| EAN | 5051868068966 |
| ASIN | B07D3FK1CR |
| Model | TS-932X-2G/15TB-RED |
| MPN | TS-932X-2G/15TB-RED |
| 3.5 mm out | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safari 7, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10, Mozilla Firefox |
| Built-in speakers | Yes |
| Builtin speakers | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Depth | 224 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Fan diameter | 14 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Flash memory | 512 MB |
| Height | 182 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory type | DDR4 |
| LED indicators | HDD,LAN,SSD,USB |
| Maximum Ethernet LAN data rate supported | 10000 Mbit/s |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Noise level | 18.7 dB |
| Number of storage drives supported | 9 |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating system version | 4.3.4 |
| Power consumption | 42.15 W |
| Power consumption HDD standby | 21.66 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit PSU capacity | 120 W |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD |
| RAID support | Yes |
| RAID Support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Total installed storage capacity | 15 TB |
| Type | NAS |
| USB 3.0 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Width | 225 mm |