| Brand | QNAP |
| Model | 2571166 |
| MPN | 2571166 |
| EAN | 4712511129403 |
| ASIN | B01DXV427Y |
| Backup button | Yes |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Browser supported | Internet Explorer 10+, Firefox 8+, Safari 4+, Chrome |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Card reader integrated | Yes |
| Chassis type | Compact |
| Compatible memory cards | SD |
| Cooling type | Active |
| Depth | 165 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Flash memory | 4000 MB |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Height | 25 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | No |
| Idle states | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Integrated 4G WiMAX | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel Identity Protection Technology version | 1.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel smart connect technology version | 0.00 |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Power,SSD,Status,USB |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Maximum number of PCI Express lanes | 4 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Microphone in | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| Noise level | 10.8 dB |
| Number of built-in speakers | 1 |
| On-board graphics adapter base frequency | 320 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 640 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.2 |
| Output voltage | 10-20 V |
| PCI Express configurations | 1x4,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power supply location | External |
| Processor ARK ID | 87258 |
| Processor boost frequency | 2.08 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR29F |
| Processor codename | Braswell |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.6 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | N3150 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor series | Intel Celeron N3000 series |
| Processor socket | BGA 1170 |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SNMP,SSH |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003,Windows Server 2008 R2,Windows Server 2012,Windows Server 2012 R2 |
| Share folder | CIFS/SMB 3.0, AFP, FTP |
| Share folder access right management | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Stepping | C0 |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | SSD |
| System log | Yes |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 90 °C |
| Type | NAS |
| UART | Yes |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 724 g |
| Wi-Fi | No |
| Width | 230 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7,Windows 8 |