| Brand | QNAP |
| EAN | 5051868029691 |
| ASIN | B077NG79QY |
| Model | TS-231P2-4G/2TB-RED |
| MPN | TS-231P2-4G/2TB-RED |
| SKU | TS-231P2-4G/2TB-RED |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Chrome, Firefox |
| Built-in display | No |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 102 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| Flash memory | 512 MB |
| Height | 219 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory type | DDR3 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Maximum RAM supported | 8 GB |
| Memory slots | 1 x SODIMM |
| Noise level | 19.2 dB |
| Number of storage drives supported | 2 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system version | 4.3 |
| Power supply location | External |
| Processor frequency | 1.7 GHz |
| Quick start guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II,Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 1.28 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 169 mm |