A sleek QNAP tower NAS packs 20 TB of storage with two 10 TB Western Digital Red HDDs, powered by a quad‑core Intel Celeron at 2 GHz and 8 GB DDR3L RAM. It offers RAID 0/1, iSCSI, FTP, HDMI output, dual USB 2.0 ports, and Wake‑on‑LAN for seamless data access and management.
| Brand | QNAP |
| EAN | 5051868030079 |
| ASIN | B075L4NZYG |
| Model | TS-251+-8G/20TB-RED |
| MPN | TS-251+-8G/20TB-RED |
| AC input voltage | 100/240 V |
| Backup function | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 225 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Fan diameter | 7 cm |
| Flash memory | 512 MB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 168.8 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| iSCSI support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Memory slots | 2 |
| Multilingual support | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.2 |
| Power supply location | External |
| Processor boost frequency | 2.42 GHz |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1 |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Storage Drive Capacity | 10000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Total installed storage capacity | 20 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Width | 102 mm |