Compact yet powerful, this NAS packs an Intel Celeron quad‑core at 2 GHz, 8 GB DDR3L RAM, and 12 TB of dual‑bay storage with active cooling for silent performance. HDMI output, real‑time transcoding, and full virtualization support enable seamless media streaming and virtual desktop deployments in a home or small office setting.
| Brand | QNAP |
| EAN | 5050914919047 |
| ASIN | B0197TAOMI |
| Model | TS-251_-8G-12TB-RED |
| MPN | TS-251_-8G-12TB-RED |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup button | Yes |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Browser supported | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 219 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Flash memory | 512 MB |
| Handheld remote control | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 169 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | HDD,LAN,Power,Status,USB |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Management protocols | SNMP |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory slots | 2x SODIMM |
| Noise level | 15.4 dB |
| Number of screws | 14 |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3 |
| Power supply location | External |
| Processor cores | 4 |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SSH |
| Share folder access right management | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,exFAT,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | CIFS/SMB, AFP v3.3, NFS v3, FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA II,Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 1.28 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 102 mm |