Efficient storage hub powered by a quad‑core Intel Celeron J3455 at up to 2.3 GHz, this compact NAS offers dual hot‑swap bays, 1GbE networking, HDMI output for media, and versatile RAID support for reliable data protection.
| Brand | QNAP |
| EAN | 0885022014408 |
| ASIN | B07BBHW1NV |
| Model | TS-253Be-4G-US |
| MPN | TS-253Be-4G-US |
| SKU | TS-253Be-4G-US |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup button | Yes |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Cooling type | Active |
| Depth | 226 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| External power adapter | Yes |
| Fan diameter | 7 cm |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 1.4b |
| Height | 168 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Idle states | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel rapid storage technology | No |
| Intel secure boot | Yes |
| Intel smart connect technology | No |
| Intel trusted execution technology | No |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| LED indicators | HDD,LAN,Power,Status,USB |
| Maximum internal memory supported by processor | 8 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 6 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory types supported by processor | DDR3L,LPDDR3-SDRAM,LPDDR4-SDRAM |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On-board graphics adapter base frequency | 250 MHz |
| On-board graphics adapter burst frequency | 750 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 500 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3.4 |
| PCI Express configurations | 1x2+2x1,4x1 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Processor ARK ID | 95594 |
| Processor boost frequency | 2.30 GHz |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR2Z9 |
| Processor codename | Apollo Lake |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 1.50 GHz |
| Processor model | J3455 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 24 x 31 mm |
| Processor socket | BGA 1296 |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA,Serial ATA II,Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Type | NAS |
| UART | Yes |
| USB port | Yes |
| Weight | 1.66 kg |
| Wi-Fi | No |