Powerful home‑office NAS featuring a dual‑core Intel Celeron J1800 at 2.41 GHz, 2 GB DDR3L RAM, 512 MB flash and an active 90 mm fan. Supports five hot‑swap HDD/SSD bays in RAID 0/1/5/JBOD, one USB 3.2 port, HDMI 1.4a, Kensington lock, and QNAP Turbo System for web management.
| Brand | QNAP |
| EAN | 0885022015788 |
| ASIN | B07JW42Z4Y |
| Model | TS-351-2G-US |
| MPN | TS-351-2G-US |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup function | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 260.1 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fan diameter | 9 cm |
| Flash memory | 512 MB |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4a |
| Height | 142 mm |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Intel 64 | Yes |
| Intel FDI Technology | No |
| Intel Identity Protection Technology version | 0.00 |
| Intel rapid storage technology | No |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 8 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 4 |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory slots | 2 x SO-DIMM DDR3L |
| Noise level | 21.8 dB |
| Number of storage drives supported | 5 |
| On-board graphics adapter base frequency | 688 MHz |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3.4 |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Power supply location | External |
| Processor ARK ID | 78866 |
| Processor boost frequency | 2.58 GHz |
| Processor codename | Bay Trail |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Processor frequency | 2.41 GHz |
| Processor lithography | 22 nm |
| Processor model | J1800 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 25 mm |
| Processor series | Intel Celeron Processor J1000 series for Desktop |
| Processor socket | BGA 1170 |
| RAID levels | 0,1,5,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Storage drives installed | No |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Tjunction | 105 °C |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 1.64 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 150 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |