| Brand | QNAP |
| Model | 201574 |
| MPN | 201574 |
| SKU | 201574 |
| EAN | 4713213513132 |
| ASIN | B07C98TJPP |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Bays | 4 Bay |
| Browser supported | Internet Explorer 10, Firefox 8, Safari 4, Google Chrome |
| Built-in display | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Cache Drive Interface | mSATA |
| Chassis type | Tower |
| Cooling | Fan |
| Cooling type | Active |
| CPU Cores | Quad Core |
| CPU Model | R-Series RX-421ND |
| CPU Speed | 2.1 GHz |
| CPU Type | AMD |
| Depth | 279.6 mm |
| Device class | Home & Home Office |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Dimensions | 199.3x188.2x279.6 (WxHxD mm) |
| DOM Capacity | 512MB |
| DOM Module | Yes |
| Drive Form Factor Support | 4 x 2.5"/3.5" 2 x M.2 (2260/2280) |
| Drive Interface Support | 4 x LAN 10/100/1000 2 x M.2 4 x USB 3.0 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Expansion slots | 2 x M.2, 22-60/80, SATA 2 x PCIe 3.0 x4 |
| External Connectivity | 1 x 3.5mm Line Out 2 x 3.5mm Stereo Mic/Line In 4 x LAN (10/100/1000) 4 x USB 3.0 |
| Fan diameter | 12 cm |
| Height | 188.2 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Internal Flash Memory | Yes |
| Internal memory | 8 GB |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum power consumption | 56.23 W |
| Maximum RAM Memory Supported | 64GB (4x16GB) |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Maximum storage capacity | 48 TB |
| Memory slots | 4 x SO-DIMM DDR4 |
| Microphone in | Yes |
| Multilingual support | Yes |
| NAS Form Factor | Desktop |
| Noise level | 21.7 dB |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Number of power supply units | 1 |
| Number of screws | 14 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3.4 |
| Power management | Yes |
| Power supply location | Built-in |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor family | AMD Embedded R-Series SoC |
| PSU Type | ATX |
| PSU Wattage | 250 W |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| RAM Memory Included | 8GB (2x4GB) |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SNMP,SSH,SSL/TLS |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Share folder access right management | Yes |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,exFAT,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6, MB2/SMB3, NFS v3/NFS v4, FTP, FTPS, TFTP, HTTP, HTTPS, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Total Storage Included | N/A |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 4.84 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 199.3 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |