| Brand | QNAP |
| Model | 201569 |
| MPN | 201569 |
| EAN | 4713213512982 |
| ASIN | B07CFMYFKN |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Browser supported | Internet Explorer 10, Firefox 8, Safari 4, Google Chrome |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Cooling type | Active |
| Depth | 534 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Fan diameter | 7 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Flash memory | 512 MB |
| Height | 89 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | No |
| Internal memory | 4 GB |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory slots | 4 x UDIMM DDR4 |
| Multilingual support | Yes |
| Number of power supply units | 1 |
| Number of screws | 56 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3 |
| Power management | Yes |
| Power supply location | Built-in |
| Processor boost frequency | 3.4 GHz |
| Processor family | AMD Embedded R-Series SoC |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor model | RX-421ND |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,SNMP,SNMPv3,SSL/TLS |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Share folder access right management | Yes |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,exFAT,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | IFS/SMB, AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 9.85 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 482 mm |