| Brand | QNAP |
| Model | 202388 |
| MPN | 202388 |
| EAN | 4713213513026 |
| ASIN | B07CCGZSQV |
| 3.5 mm out | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List ACL | Yes |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Apple Safari, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer, Mozilla Firefox |
| Built-in FTP server | Yes |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable Lock Slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC |
| Certification | EAC / VCCI / CCC / RCM / FCC / CE / BSMI |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Black |
| Conflict free processor | Yes |
| Cooling type | Active |
| Depth | 225 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DLNA certified | Yes |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 1 |
| Execute disable bit | Yes |
| Fan diameter | 14 cm |
| Height | 224 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Intel Secure Boot | Yes |
| Intel Virtualization Technology | Yes |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables | Yes |
| Internal memory | 2 GB |
| Internal memory type | DDR3L |
| iSCSI support | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac Compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Maximum internal memory supported by processor | 256 GB |
| Maximum PCI Express lanes | 12 |
| Maximum RAM supported | 16 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Multilingual support | Yes |
| Noise Level | 54.1 dB |
| Number of storage drives supported | 9 |
| Number of Users | 2048 user(s) |
| On/off switch | Yes |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system installed | DiskStation Manager |
| Operating system version | QTS 4.3.4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power consumption | 120 W |
| Power consumption HDD standby | 55.9 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit PSU capacity | 500 W |
| Processor ARK ID | 97929 |
| Processor boost frequency | 2.1 GHz |
| Processor cache | 8 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR3L7 |
| Processor codename | Denverton |
| Processor family | AMD G |
| Processor model | GX-420MC |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 34 x 28 mm |
| Processor socket | BGA 1310 |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0, 1, 5, 6, 10, 50, 60 |
| RAID support | Yes |
| RAID Support | Yes |
| Redundant power supply RPS support | Yes |
| Reset button | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Storage drive interface | Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | BTRFS,FAT,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA,Serial ATA II,Serial ATA III |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Thermal design power | 15 W |
| Total installed storage capacity | 96 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Weight | 13.8 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 182 mm |
| Windows operating systems supported | Yes |