| Brand | QNAP |
| EAN | 5051868189876 |
| ASIN | B09TLFVP5W |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Access Control List ACL | Yes |
| Backup features | Cloud, USB drive, iSCSI LUN |
| Browser supported | Safari, Google Chrome, Mozilla Firefox |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC, LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Colour | Black |
| Cooling type | Active |
| Device class | Small & Medium Business |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN ports | 2 |
| Fan diameter | 8 cm |
| Fan voltage | 12 V |
| Flash memory | 5000 MB |
| HDMI version | 2.0 |
| Installed storage drive type | HDD |
| Internal memory type | DDR4 |
| LED indicators | HDD, LAN, SSD, Status, USB |
| Maximum RAM supported | 64 GB |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Noise Level | 20.2 dB |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Number of power supply units | 1 |
| Number of screws | 36 |
| Number of Users | 2000 user(s) |
| Onboard graphics adapter model | ZhaoXin C960 |
| Operating relative humidity | 5 - 95% |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating temperature | 0 - 40 °C |
| Power consumption | 60.794 W |
| Power consumption HDD standby | 41.897 W |
| Power supply location | Built-in |
| Power supply unit PSU capacity | 250 W |
| Processor family | ZhaoXin KaiXian KX-6000 |
| Processor frequency | 2.5 GHz |
| RAID levels | 0,1,5,6,10,50,JBOD |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SNMPv2,SNMPv3,SSL/TLS |
| Share folder | AFP, CIFS/SMB, FTP, WebDAV |
| Storage Drive Capacity | 4000 GB |
| Storage drive interface | Serial ATA II, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Storage drives supported | 6 |
| Storage temperature | -20 - 70 °C |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,exFAT,ext3,ext4 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Total installed storage capacity | 24 TB |
| Windows operating systems supported | Windows 10,Windows 7,Windows 8 |