| Brand | QNAP |
| EAN | 5051868036620 |
| ASIN | B0784NFYNQ |
| Model | TVS-1282T3-I5-16G/48TB-REDP |
| MPN | TVS-1282T3-I5-16G/48TB-REDP |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Backup button | Yes |
| Backup features | Cloud,USB drive,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Bad block scan | Yes |
| Browser supported | Apple Safari 7+, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox |
| Built-in display | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in iTunes server | Yes |
| Bus Type | DMI3 |
| Buzzer | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 319.8 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Display type | LCD |
| ECC supported by processor | No |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,10000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fan diameter | 8 cm |
| Flash memory | 512 MB |
| Handheld remote control | Yes |
| Height | 234.6 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Idle states | Yes |
| Installed storage drive type | HDD |
| Intel 64 | Yes |
| Intel clear video technology | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | HDD,SSD,Status |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.7 Lion,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Management protocols | SNMP |
| Maximum internal memory supported by processor | 64 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory clock speed | 2133 MHz |
| Memory types supported by processor | DDR3L-SDRAM,DDR4-SDRAM |
| Memory voltage supported by processor | 1.35 V |
| Multilingual support | Yes |
| Noise level | 21.6 dB |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of fans | 5 fan(s) |
| Number of power supply units | 1 |
| Number of screws | 26 |
| Number of storage drives supported | 12 |
| Number of Users | 4096 user(s) |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 12.0 |
| On-board graphics adapter ID | 5912 |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 630 |
| On-board graphics adapter OpenGL version | 4.4 |
| On/off switch | Yes |
| Online RAID expansion | Yes |
| Online RAID migration | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.3 |
| PCI Express configurations | 1x16,1x8+2x4,2x8 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply location | Built-in |
| Processor ARK ID | 97123 |
| Processor boost frequency | 3.8 GHz |
| Processor cache | 6 MB |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor code | SR335 |
| Processor codename | Kaby Lake |
| Processor family | 7th gen Intel® Core™ i5 |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor model | i5-7500 |
| Processor package size | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor socket | LGA 1151 (Socket H4) |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5+S,5,6,6+HS,10+HS,10,JBOD |
| RAID support | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SSH |
| Share folder access right management | Yes |
| Snapshot | Yes |
| Stepping | B0 |
| Storage drive interface | Serial ATA |
| Storage drive sizes supported | 2.5,3.5,M.2 |
| Storage drives installed | Yes |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,exFAT,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | CIFS/SMB, AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| Supported storage drive types | HDD,SSD |
| System log | Yes |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2015C |
| Third-party support | Yes |
| Tjunction | 100 °C |
| Total installed storage capacity | 48 TB |
| Type | NAS |
| USB port | Yes |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 11.6 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 369.9 mm |
| WLAN adapter supported | Yes |