| Brand | QNAP |
| EAN | 0885022007806 |
| ASIN | B00S7SNNCO |
| Model | TVS-871-i3-4G |
| MPN | TVS-871-i3-4G |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100-240 V |
| Backup features | Cloud,iSCSI LUN |
| Backup function | Yes |
| Browser supported | Microsoft Internet Explorer 10+, Mozilla Firefox 8+, Apple Safari 4+, Google Chrome |
| Built-in display | Yes |
| Built-in FTP server | Yes |
| Built-in UPnP AV media server | Yes |
| Bus Type | DMI |
| Buzzer | Yes |
| Cables included | AC,LAN (RJ-45) |
| Chassis type | Tower |
| Cooling type | Active |
| Depth | 235.4 mm |
| Device class | Small & Medium Business |
| DHCP Client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Display type | LCD |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | No |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Execute disable bit | Yes |
| Fan diameter | 12 cm |
| Flash memory | 512 MB |
| Graphics & IMC lithography | 22 nm |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Height | 185.2 mm |
| Hot spare | Yes |
| Hot-swap drive bays | Yes |
| Idle states | Yes |
| Installed storage drive type | HDD+SSD |
| Intel 64 | Yes |
| Intel enhanced halt state | Yes |
| Intel trusted execution technology | No |
| Intel TSX-NI | No |
| Intel TSX-NI version | 0.00 |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| iSCSI support | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| LED indicators | LAN,Status,USB |
| Link aggregation | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum internal memory supported by processor | 32 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 16 |
| Maximum on-board graphics adapter memory | 1.024 GB |
| Memory channels supported by processor | Dual |
| Memory slots | 2 |
| Multilingual support | Yes |
| Noise level | 23.1 dB |
| Number of screws | 56 |
| Number of storage drives supported | 8 |
| On-board graphics adapter base frequency | 350 MHz |
| On-board graphics adapter DirectX version | 11.1 |
| On-board graphics adapter ID | 0x41E |
| On-board graphics adapter model | Intel® HD Graphics 4400 |
| On/off switch | Yes |
| Operating system installed | QNAP Turbo System |
| Operating system version | 4.1 |
| PCI Express configurations | 1x16,2x8,1x8+2x4 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power management | Yes |
| Power supply location | Built-in |
| Processor ARK ID | 77486 |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor codename | Haswell |
| Processor family | 4th gen Intel® Core™ i3 |
| Processor frequency | 3.5 GHz |
| Processor model | i3-4150 |
| Processor operating modes | 32-bit,64-bit |
| Processor package size | 37.5 mm |
| Processor series | Intel Core i3-4100 Desktop series |
| Processor socket | LGA 1150 (Socket H3) |
| Quick installation guide | Yes |
| RAID levels | 0,1,5,6,10 |
| RAID support | Yes |
| Reset button | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Security algorithms | 256-bit AES,FIPS 140-2,HTTPS,SSH |
| Server operating systems supported | Windows Server 2003 |
| Share folder | CIFS/SMB |
| Share folder access right management | Yes |
| Stepping | C0 |
| Storage drive interface | Serial ATA II,Serial ATA III |
| Storage drive size | 2.5/3.5" |
| Storage drives installed | No |
| Supported file systems | FAT32,HFS+,NTFS,ext3,ext4 |
| Supported network protocols | CIFS/SMB, AFP (v3.3), NFS(v3), FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, SMSC |
| System bus rate | 5 GT/s |
| System log | Yes |
| Tcase | 72 °C |
| Thermal monitoring technologies | Yes |
| Thermal solution specification | PCG 2013C |
| Type | NAS |
| Wake-on-LAN ready | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Weight | 7.83 kg |
| Wi-Fi | No |
| Width | 298.2 mm |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Enterprise |