| Brand | JVC |
| EAN | 4975769453113 |
| ASIN | B07B3N4FH1 |
| Model | GZ-RY980HEU |
| MPN | GZ-RY980HEU |
| 3D | Nee |
| AC adapter included | Ja |
| Battery capacity | 6400 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery voltage | 3.6 V |
| Built-in display | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Cables included | HDMI |
| Camcorder media type | Memory card |
| Camcorder type | Handcamcorder |
| Charging source | USB |
| Colour | Grey Gradient |
| Colours | Black |
| Compatible memory cards | SD |
| Depth | 162 mm |
| Digital zoom | 200x |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 7,62 cm (3") |
| Display resolution | 460000 pixels |
| Experience level | Advanced |
| Filter size | 4,6 cm |
| Focal length | 29.9 - 299 mm |
| Focal length range | 3.76 - 37.6 mm |
| Focus adjustment | Automatisch/handmatig |
| HD type | 4K Ultra HD |
| HDMI | Yes |
| Height | 76 mm |
| Image formats supported | JPEG |
| Image processor | FALCONBRID |
| Image stabilizer | Y |
| International Protection IP code | IPX8 |
| Maximum aperture number | 2,8 |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Maximum image resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Memory slots | 2 |
| Microphone in | Yes |
| Mini HDMI ports quantity | 1 |
| Minimum aperture number | 1.8 |
| Minimum illumination | 3 Lux |
| Operating relative humidity | 35 - 80% |
| Optical sensor size | 25.4 / 2.3 mm (1 / 2.3") |
| Optical zoom | 10x |
| OSD Languages | German, Dutch, English, Spanish, French, Italian, Russian, Turkish |
| PictBridge | No |
| Protection features | Dust resistant, Freeze resistant, Shock resistant, Water resistant |
| Rechargeable | Yes |
| Recording format | AVCHD |
| Remote controlled | Yes |
| Remotely operated | Yes |
| Resolución | 18.9 |
| Self-timer | 2,5,10 s |
| Sensor type | CMOS |
| Shockproof | Yes |
| Still image resolutions | 3840x2160, 1920x1080 |
| Supported aspect ratios | 16:9 |
| Supported video modes | 1080p,2160p |
| Touchscreen | Yes |
| Type of Storage | Internal Memory and SD Card |
| Video formats supported | AVC,AVCHD,H.264,MOV,MPEG4,Quicktime |
| Video recording time | 4,5 uur |
| Video resolutions | 1920 x 1080,3840 x 2160 Pixels |
| Viewfinder type | Elektronisch |
| Waterproof up to | 5 m |
| Weight | 620 g |
| White balance | Auto, Handmatig |
| Width | 79 mm |