| Brand | Logitech |
| EAN | 5099206072800 |
| MPN | 920-008496 |
| SKU | 920-008496 |
| ASIN | B074KGS5C3 |
| Backlight | Yes |
| Battery LED indicator | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Fingerprint reader | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Hot Keys | Yes |
| Keyboard form factor | Standard |
| Keyboard language | German |
| Keyboard layout | QWERTZ |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard weight | 960 g |
| LED indicators | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.11 El Capitan,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060728015 |
| Mouse included | No |
| Numeric keypad | Yes |
| Package depth | 183 mm |
| Package Height | 463 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 40 mm |
| Power source type | Battery,USB |
| Purpose | Universal |
| Quantity per intermodal container (20ft) | 7040 pc(s) |
| Quantity per intermodal container (40ft) | 14608 pc(s) |
| Quantity per pallet | 320 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Rechargeable | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| USB Hub | No |
| User guide | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Wireless receiver interface | USB |
| Wrist rest | No |