| Brand | Dell |
| EAN | 5397184087343 |
| ASIN | B07B9R7H77 |
| Model | C1DMD |
| MPN | C1DMD |
| Cables included | AC |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Chassis type | Rack (2U) |
| Compatible processor series | Intel® Xeon® |
| Dell E-Value Code | per740_ea0002a_q1fy19_fg0004_btp |
| Depth | 715.5 mm |
| ECC supported by processor | Yes |
| Embedded options available | Yes |
| Enhanced intel speedstep technology | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Execute disable bit | Yes |
| HDD Capacity | 600 GB |
| HDD interface | Serial Attached SCSI (SAS) |
| HDD size | 2.5" |
| HDD speed | 10000 RPM |
| Height | 76.8 mm |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Intel trusted execution technology | Yes |
| Intel TSX-NI | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| LAN controller | Broadcom 5720 |
| Maximum internal memory | 3072 GB |
| Maximum number of PCI Express lanes | 48 |
| Maximum storage capacity | 80 TB |
| Memory channels supported by processor | Hepta |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400 MHz |
| Memory slots | 24 |
| Number of HDDs installed | 1 |
| Number of HDDs supported | 8 |
| Operating system installed | No |
| Optical drive type | No |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Power supply | 750 W |
| Processor ARK ID | 123547 |
| Processor boost frequency | 3 GHz |
| Processor cache | 11 MB |
| Processor codename | Skylake |
| Processor family | Intel Xeon Silver |
| Processor frequency | 2.1 GHz |
| Processor lithography | 14 nm |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 4110 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor package size | 76 x 56.5 mm |
| Processor socket | LGA 3647 |
| Rack mounting | Yes |
| Rack rails | Yes |
| RAID support | Yes |
| Supported instruction sets | AVX,AVX 2.0,AVX-512,SSE4.2 |
| Supported RAID controllers | PERC H740P |
| Supported storage drive interfaces | Serial ATA,Serial Attached SCSI |
| Tcase | 77 °C |
| Width | 482 mm |